webrasia

Bilgisayar Mühendisliği
Anasayfa Mühendislik Bilgisayar Mühendisliği

  • 4
  • 439

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/bilgisayar-muhendisligi

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği


Bilgisayarla haşır neşir olan ve çokça bilgisayar oynayan çocuklar, genellikle bilgisayar mühendisi olmanın hayalini kurarlar. Bilgisayar mühendisleri, bilgisayar bileşenleri, ekipmanları ve donanımları üzerinde çalışan bireylerdir. Tüm bu ekipman, donanım yada bileşenlerin geliştirilmesinden, test edilmesinden sorumlu olan bireylerdir. Aynı zamanda bilgisayar mühendisleri programlama, algoritma ve yazılımla yakından ilgilenen kişilerdir.
Bu mühendisler, bilişim sistemleri yöneticiliği, bilgisayardaki sistemlerin analistiyle beraber yazılım alanındaki uygulama geliştirme gibi birçok farklı sahada çalışırlar. Aynı zamanda bu sahalarda uzman olan kişilerdir. Tabi bilgisayar mühendislerinin uzmanlık sahasındaki farklılığa bağlı olacak şekilde üzerindeki sorumluluklarda farklılık gösterir. Yine de sıradan bir bilgisayar mühendisi hali hazırda var olan bir teknolojinin veya test araçlarının kullanılmasını ve düzenli olacak şekilde donanım testlerini gerçekleştirmekten sorumludur.
Tamamen yeni bir model olarak üretilmiş yada yeni baştan yapılandırmayla piyasaya sürülecek olan anakartlar için doğrulama testleri bilgisayar mühendisleri tarafından gerçekleştirilir. Belirli periyotlarla bakım etkinliklerini gerçekleştirmek ve bilgisayarlarda yaşanan donanım sorunlarını gidermek bilgisayar mühendislerinin uzman olduğu bir alan olmalıdır. Bu konuda bilir kişi ve sorumlu olan kişi bilgisayar mühendisleridir. Eski sayılabilecek yada hâlâ kullanımda olan ekipmanı güncellemek ve yeni teknoloji, eski ekipmanların tekrar elden geçirilerek entegre edilmesini sağlamak bilgisayar mühendislerinin sorumlu olduğu bir konudur. İnternet bağlantısı özelliğini barındıran birçok uygulamada yönetici personelin teknik desteğe duyduğu ihtiyaç bilgisayar mühendisleri tarafından karşılanır. Kötü amaçlı yazılım tehdidi ve siber saldırı gibi durumların karşısında şirketlerin bulut depolama hesaplarını kontrol edilmesi bilgisayar mühendisleri tarafından yapılmaktadır.
Bilgisayar mühendisleri, adından da belli olacağı gibi bilgisayarla, bilgisayar donanımları, bileşenleri ve ekipmanlarıyla yakından ilgili olması gereken kişilerdir. Aynı zamanda yazılımlar hakkında bilgili, bilir kişi olmak zorundadırlar. Hangi alanda olursa olsun iyi bir bilgisayar mühendisinin tüm bu ayırt edici özelliklere sahip olması gerekmektedir. Ek olarak bilgisayar mühendisi olabilmek için üniversitelerde 4 yıl süren bilgisayar mühendisliği bölümünün bitirilmesi ve mezun olunması gerekmektedir.


İyi bir bilgisayar mühendisi olan kişinin analitik düşünme kabiliyeti yüksektir. Detaylı çalışma ve uzun süreli bir iş üzerinde konsantre olma yeteneği iyidir. İyi bir bilgisayar mühendisi, yaratıcı olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda eleştirisel bir düşünce yapısına sahiptir. Ekip çalışmasıyla ilgili herhangi bir problem yaşamayan biridir. Yeniliklere açık ve kendini her zaman geliştirmeye hazır olan bireylerdir.
Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olanlar, araştırma ve geliştirme firmalarında iş imkanı yakalayabilirler. Aynı zamanda yazılım ve donanım şirketlerinde ki iş imkanlarından da faydalanabilirler. Dijital bir çağda yaşadığımız için bilgisayar mühendisliği iş imkanları oldukça geniştir. Hatta dijital çağın bir ihtiyacı olduğu için bilgisayar mühendisliğinin trend olan bir bölüm olduğunu da söyleyebiliriz. Az önce de belirttiğimiz gibi dijital çağda, araştıran ve geliştiren firmalara oldukça fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu durum bilgisayar mühendisi bölümünden mezun olan bireylerin iş imkanlarını genişletmektedir. Farklı bir alan olan yazılım ve donanım alanında da yaşanan gelişmeler ve yenilikler, bilgisayar mühendislerinin iş imkanlarını arttırmaktadır.
Eğer iyi bir bilgisayar mühendisiyseniz, bilgi birikimiz fazlaysa ve yazılım geliştirme konusunda usta biriyseniz kendi işinizi kendiniz yapabilirsiniz. Kendi işini kurma konusunda bilgisayar mühendisleri oldukça şanslıdır. Çünkü kolayca bir şirket kurabilir ve iş alımı yapabilirler. İster devlet ister özel bir kurum yada kuruluştan talep edilen yazılımı geliştirebilir ve teslim edebilirler. Bunun dışında yazılım geliştirici şirketlerde de çalışabilirler. Yada oyun geliştirici şirketler içerisinde yerini alabilirler. Türkiye'de bilgisayar ve oyun konsolları için oyun geliştirici şirketleri çok fazla olmasa da mobil oyun dünyası için oyun geliştiren bir çok şirket bulunmaktadır. Bu şirketler içerisinde iş imkanı bulabilir ve çalışabilirler.


•    Bilgisayar mühendislerinin aylık kazancı:
o    En düşük: 2850 TL
o    Ortalama: 4990 TL
o    En yüksek: 7910 TL

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com