webrasia

Kamber, kaster ve toe acıları nedir?
Anasayfa Otomotiv Kamber, kaster ve toe acıları nedir?

  • 6
  • 488

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/Kamber-kaster-toe-acilari-nedir

Kamber, kaster ve toe acıları nedir?

Kamber Açısı Tekerleğin merkez düzlemi ile yola dik olan düzlem arasında kalan açıya DIN 70000 standardına göre kamber açısı adı verilir. Kamber açısı tekerlek dışa doğru eğikse pozitif; içe doğru eğikse negatif olarak kabul edilir.

Pozitif Kamber Açısı. Tekerleklerinde hafif pozitif kamber açısı bulunan bir taşıta, ortalama 2-3 kişinin bindiği durumlarda taşıtın ağırlığının artmasıyla taşıt gövdesi yere yaklaşır, kamber açısı daha da küçülür. Bu durumda araç yolların ters eğri biçimindeki yüzeyine daha iyi uyum sağlar. Bu da tekerleklerde daha düzgün bir aşınma sağlar ve yuvarlanma direncini azaltır, ayrıca dönüş hareketlerinde tekerleklerle yol arasında oluşan sürtünmeyi azaltır. Eğer tekerlere pozitif bir kamber açısı değeri verilmeseydi yük altında kalan taşıtın tekerlekleri negatif kamber durumuna geçer ve tekerleklerin iç omuz kısımları aşınırdı Günümüzde taşıtlarda genellikle 0?- 2? arası pozitif kamber değeri uygulanır. 

 

Yüklü Durumda Negatif Kamber Açısı Toe-in Açısı. Taşıtın ön tekerleklerine üstten bakıldığında tekerleklerin ön kısmının arka kısmına göre bir miktar kapalı olma durumu toe-in olarak adlandırılır. Taşıt hareket halinde ve tekerlekler saptırılmış durumdayken, tekerleklerde oluşan yuvarlanma direnci neticesinde tekerlek yataklarına binen kuvvetler tekerleği geriye doğru iterek toe-in açısını doğrultur ve tekerlekler birbirine paralel hale gelir. Bu durum doğrusal hareket eden taşıt için tekerleklerde minimum aşınma ve yuvarlanma direncini beraberinde getirir. 

Toe-in Açısı King-pin Açısı ve Mesafesi ISO 8855 standardına göre tekerleğin dönüş ekseni ile yol zeminine dik çizilen eksen arasındaki açıya king-pin açısı (σ), tekerlek dönüş ekseninin zemini kestiği nokta ile tekerlek merkezinden zemine dik çizilen eksenin zeminle kesiştiği nokta arasındaki mesafeye king-pin mesafesi (rσ) adı verilir. Bir çift salıncaklı süspansiyon sistemi için king-pin açısı ve mesafesi gösterilmiştir.

King-pin Açısı ve King-pin Mesafesi 9 King-pin açısı, temel olarak taşıtın dönme hareketinden sonra tekerleklerin ileri doğrultuya dönmesini sağlamak için uygulanır. Bu açı aynı zamanda duran taşıtta tekerleklerin kolay döndürülmesini ve tekerlek aşınmasının az olmasını sağlar. King-pin açısı günümüz yolcu taşıtlarında 11? ila 13.5? arasında değişir, king-pin mesafesi -18 ile +20 mm aralığındadır. Ağır vasıtalarda ise 5?-8? gibi daha küçük açılarda uygulanır.  Kaster Açısı Normal pozisyondaki tekere aracın yan tarafından doğru bakıldığında dönüş ekseni ile yere dik çizilen eksen arasındaki açıya kaster açısı adı verilir.: Kaster Açısı Kaster açısının pozitif olması durumunda taşıt virajda devrilme eğilimi gösterir. Kaster açısı 0? olursa, aracın dönüşünü arttırmak kolay, azaltmak zor olur, aracın düz bir cizgi boyunca ilerlemesi zorlaşır. Negatif kaster durumunda ise aracın dönüşünü attırmak ekstra efor isterken, dönüşünü azaltmak kolaydır, düz yolda hareket kabiliyeti daha stabildir. Negatif kasterli araçlarda tekerlek temas alanı daha büyüktür, aracın dönüşleri daha kararlı, direksiyon hissi iyidir, geri çevirme momenti tekerleklerin toparlanmasını sağlar. Bu nedenlerle taşıtlarla negatif kaster açısı uygulanır. Bu değer genellikle 4?-6? aralığında seçilir. Kaster açısının bu değeri ön aks tekerleklerine gelen yük ile değişmektedir. Önden motorlu veya ağır araçlarda artan ön aks ağırlığıyla beraber daha küçük kaster uygulanırken, hafif veya arkadan motorlu araçlarda daha büyük kaster açıları görülmektedir.

Anahtar Kelimeler: Kamber, kaster ve toe acıları nedir?,

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com