webrasia

Autocad Nedir Versiyonları Nelerdir
Anasayfa Programlar Autocad Nedir Versiyonları Nelerdir

 • 8
 • 858

 • Paylaş
 • http://www.webrasia.com/Autocad-nedir-Autocad-versiyonlari-nelerdir

Autocad Nedir Versiyonları Nelerdir

Autocad

Merkezi Amerika Birleşik Devletler’in de bulunan Autodesk Firması tarafından, 1980 yılında geliştirilmeye başlanan Bilgisayar destekli bir çizim ve tasarım programıdır.

Bu program alanındaki ilk vektörel tabanlı çizim programlarından bir tanesidir.

dwg

DWG ( DraWinG ) Çizim anlamına gelir ve  Auto CAD in Dosya uzantısıdır. Bu dosya biçimini Dünyaya tanıtan kuruluş Autodesk firmasıdır. Autodesk firmasının tasarladığı ve Auto CAD programının desteklediği bir diğer dosya formatı da DXF ( Drawing interchange X Format ) dir, firma bu dosya formatını DWG dosya biçiminin diğer CAD programları tarafından tanınıp okuna bilmesi için tasarlamıştır.

autocad mobil

Autodesk firması, Mobil kullanıcılar için, programı 7 gün ücretsiz deneme imkanı sunmaktadır.

Auto CAD programı başlarda Microsoft Windows ve MAC sistemlerinde çalışmakta idi Autodesk firması zaman geçtikçe programı IOSAndroid, iPad, iPod, sistemler üzerinde çalışacak versiyonlarını geliştirdi.

Auto CAD programı çoğunlukta 2D çizim yapmak için kullanılır bunun yanında kullanıcılarına 3D çizim yapma olanağı da sağlamaktadır, aynı zamanda Auto LISP ve Visual Basic programlama dillerini de destekleyerek, programda otomatikleştirme ve özelleştirme olanağı sağlar. Bu programlama dilleri ile yazılan parçaları Auto CAD programı içerisinde çalıştırıp kullanarak Auto CAD programında yapılan veya yapılacak olan çizimin yapım aşamalarını kolaylaştırıp çizim sürelerini kısaltabilirsiniz.

Autodesk firması Auto CAD programının farklı iş alanlarında kullanılması için özel sürümlerini geliştirmiştir. Farklı alanlarda kullanılması için geliştirilen özel sürümlerden bağzıları şunlardır.

 • AutoCAD-Mechanical
 • AutoCAD-Electrical
 • AutoCAD-Architecture
 • AutoCAD-Civil 3D
 • AutoCAD-Desing Suite
 • AutoCAD-Raster Desing
 • AutoCAD-LT
 • AutoCAD-Map 3D
 • AutoCAD-MEP

Auto CAD programını Mimarlar, Mühendisler, Teknik Ressamlar, Teknikerler yaygın olarak kullanmaktadırlar.

Ayrıca Autodesk firması Tasarladığı programları Öğrenci ve Öğretmen’in hizmetine ücretsiz olarak sunmaktadır. Autodesk firmasının geliştirdiği programlardan herhangi birisini öğrenmek isteyen bir öğrenci Autodesk in sitesine girip üye olarak bu programların deneme sürümlerini veya öğrenci versiyonlarını indirip kullanabilirler.

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com